Kawa czy herbata – co lepsze?

Kawa i herbata towarzyszą nam każdego dnia, a wybór zazwyczaj zależy od preferencji smakowych. Niektórzy wolą działanie kawy, ciesząc się jej smakiem i aromatem oraz chwaląc jej pobudzające działanie. Inni zaś przepadają za herbatą i mnogością jej smaków. Który z napojów jest zdrowszy? Co warto pić?

Dlaczego warto pić herbatę? Czy jest lepsza od kawy?

Nie wyobrażamy sobie naszego życia bez herbaty. Nawet ci, którzy uwielbiają kawę, codziennie wypijają choćby filiżankę aromatycznego napoju. Herbata ma nieoceniony wpływ na nasz umysł, ciało, zdrowie i samopoczucie. Herbata czarna zawiera dużo garbników (taninę) oraz kofeinę (teinę). Jeśli nie będziemy parzyć jej zbyt długo, pobudza, działa bakteriobójczo, poprawia koncentrację i samopoczucie, działa ochronnie na naczynia krwionośne oraz dzięki zawartości fluoru, wzmacnia zęby. Bardzo polecana jest herbata zielona, która zawiera związki garbnikowe, alkaloidy (teofilinę, teobrominę), witaminy z grupy B, związki mineralne, barwniki i olejki eteryczne. Ma właściwości przeciwbakteryjne, działa ochronie na układ krążenia, obniża poziom cholesterolu, a ponadto stymuluje trawienie. Wśród zdrowych herbat trzeba wymienić herbatę czerwoną, która pomaga walczyć z nadwagą, obniża poziom cholesterolu we krwi, reguluje przemianę materii i pracę przewodu pokarmowego, wzmacnia wątrobę oraz oczyszcza organizm. Biała herbata zaś, ze względu na dużą zawartość polifenoli, chroni organizm przed atakiem wolnych rodników i pomaga opóźnić procesy starzenia. Spośród wszystkich herbat posiada najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne i przeciwrakowe. Bardzo zdrowe są także herbaty ziołowe produkowane z różnych rodzajów ziół i pite zwykle z powodu ich właściwości leczniczych.

W tym dziale  Controlling – czym jest i jak go stosować

kawa

A jeśli nie lubimy herbaty? Co dobrego jest w kawie?

Zwolennicy kawy mogą wybrać wersję zmieloną lub ziarnistą. Świeżo mielona kawa ziarnista jest uważana za zdrowszą. Nie pijmy kawy parzonej, czyli fusów zalanych wodą. Ponieważ fusy swobodnie pływają w filiżance, tworzy się zawiesina, która podrażnia żołądek i wątrobę. Szczególnie szkodliwe jest picie takiej kawy na czczo, bo może powodować wrzody żołądka. Najzdrowsza jest dobrej jakości kawa z ekspresu ciśnieniowego. Pamiętajmy, że nie powinno się wypijać więcej niż cztery filiżanki napoju dziennie, a osoby z nadciśnieniem powinny jej unikać. Pita w rozsądnych ilościach kawa ułatwia koncentrację, podnosi ciśnienie i przyspiesza przemianę materii. Jednak powinny jej unikać kobiety w ciąży i karmiące, bo kofeina przenika zarówno do łożyska, jak i do mleka matki, i może zaburzać pracę serca dziecka. Pamiętajmy również, że czarna kawa wypłukuje wapń z organizmu, więc do napoju warto dodać mleko.

Co lepsze – kawa czy herbata?

Kawa i herbata są zdrowymi napojami, ale mają wady. Picie nadmiernej ilości herbaty, zawierającej taninę, sprawia, że zmniejszona jest wchłanialność żelaza, co jest szczególnie ważne dla osób z problemami z anemią. W obu przypadkach mogą one podnosić ciśnienie. Dla osób dbających o zdrowie jamy ustnej istotną kwestią może być to, że kawa odbarwia zęby. Picie gorącej herbaty zwiększa ryzyko raka przełyku. Choroby układu krwionośnego rzadziej atakują wielbicieli herbaty. Trudno więc polecić z jeden z napojów, odrzucając drugi. Ważne jest, by pić je w umiarze.

W tym dziale  Na czym polega kąpiel borowinowa?

Pyszne kawa i herbata to smaczne napoje, które mogą być również zdrowe. Wybieramy najlepsze gatunki, by cieszyć się ich zbawiennym wpływem na nasze zdrowie.