Na czym polega kąpiel borowinowa?

Borowina to rodzaj torfu, który wykazuje nieocenione właściwości dla naszego zdrowia. To sprawia, że kąpiel borowinowa jest chętnie stosowana w sanatoriach oraz gabinetach kosmetycznych. Popularność i lecznicze właściwości zabiegu sprawiły, że zaczęły również powstawać specjalistyczne kosmetyki spa z borowiną.

Jakie korzyści zdrowotne przynosi kąpiel borowinowa?

Borowina wykazuje liczne właściwości lecznicze. Sprawiło to, że jest chętnie i często wykonywanym zabiegiem w uzdrowiskach i sanatoriach. Najczęściej jest stosowana w celu łagodzenia dolegliwości reumatycznych, a także stanach zapalnych oraz przykurczach. Jest to zasługą przeciwbólowych oraz rozluźniających właściwości borowiny. Ponadto zaobserwowano, że skutecznie łagodzi objawy menopauzy. Borowina działa kompleksowo, dzięki zawartości takich związków, jak węglowodany, białka oraz kwasy humusowe. To połączenie sprawia, że kąpiel borowinowa wykazuje silne właściwości antybakteryjne.

Stosowanie regularnych kąpieli borowinowych w znacznym stopniu poprawia stan skóry, dlatego obserwuje się wzrost popularności, jaki odnotowały kosmetyki spa. Umożliwia to przygotowanie kąpieli w domowym zaciszu. Pozwalają one nie tylko odprężyć ciało, ale również obniżają ciśnienie krwi. Dzięki temu wyciszają i relaksują umysł.

Kiedy stosować kąpiel borowinową?

Kąpiel borowinowa jest stosowana w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Najczęściej zaleca się korzystanie z niej w dolegliwościach układu stawowo-kostnego, jak również po przebytych urazach, bądź w trakcie kontuzji sportowych. Borowina skutecznie łagodzi ból różnego pochodzenia, dlatego jest jednym z zabiegów wchodzących w plan rehabilitacji. Kąpiele borowinowe są również rekomendowane w przypadku występowania chorób układu pokarmowego takich jak: wrzody żołądka, problemy z jelitami czy wątrobą. Właściwości borowiny są niezastąpione również w dolegliwościach kobiecych, ponieważ łagodzą przebieg menopauzy.

W tym dziale  Czy pióro to dobry pomysł na prezent?

Zaleca się jej stosowanie w zapaleniach pochwy, nadżerkach, a także przy niedoczynności jajników. Zabiegi z wykorzystaniem borowiny znalazły szerokie zastosowanie w kosmetyce. Kosmetyki spa z zawartością borowiny skutecznie wspomagają walkę z cellulitem, poprawiają jędrność skóry, a także ułatwiają prawidłowy przepływ limfy. Efektem tego jest ogólna poprawa kondycji skóry. Dochodzi do jej wygładzenia oraz usunięcia niedoskonałości występujących na jej powierzchni.

Jakie są przeciwwskazania do kąpieli borowinowych?

Borowina niewątpliwie wykazuje szereg właściwości leczniczych, jednak, jak w każdym przypadku występują również przeciwwskazania do jej stosowania. Wśród nich należy wymienić obecność takich chorób, jak nowotwory, nadczynność tarczycy oraz chorobę wieńcową. Nie zaleca się korzystania z kąpieli borowinowych również w przypadku osób mających problemy z układem krążenia, żylakami oraz cierpiących z powodu niestabilnego ciśnienia tętniczego. Jednym z głównych przeciwwskazań jest także ciąża, cukrzyca oraz niedokrwistość. Kąpiel borowinowa znacznie obciąża organizm, dlatego nie należy się jej poddawać w stanach osłabienia oraz silnego wycieńczenia organizmu.