Jak dbać o garnitur?

Zakup dobrego garnituru w założeniu ma być inwestycją na lata. By jednak eleganckie spodnie i marynarka rzeczywiście służyły nam dłużej i zawsze wyglądały nienagannie, trzeba o nie dbać. Podpowiadamy, jak czyścić i chronić garnitur przed zniszczeniem.

Przechowywanie to podstawa

Każdy garnitur potrzebuje dwóch solidnych wieszaków: szerokiego, imitującego kształt ramion, który zapobiegnie defasonowaniu marynarki oraz specjalnego wieszaka wyposażonego w żabki przytrzymujące mankiety spodni. Przechowujemy spodnie właśnie w ten sposób – dzięki temu materiał nie ulegnie zagnieceniom, a kanty pozostaną nienaruszone. Oczywiście pamiętajmy, by zawsze przed powieszeniem garnituru opróżnić jego kieszenie. Najlepiej używać do przechowywania specjalnych przewiewnych pokrowców.

Jak czyścić garnitur?

Garnitury należy czyścić w pralni chemicznej. Częstotliwość prania zależy od stopnia eksploatacji ubrania – jeśli chodzimy w garniturze na co dzień do pracy, należy oddawać ubranie do pralni nawet raz na dwa tygodnie lub częściej; jeśli komplet służy nam wyłącznie jako okazjonalnie ubierany strój wizytowy, wystarczy wyczyścić go raz na pół roku czy rok. Pamiętajmy, by zawsze prać garnitur jako całość – z tą samą częstotliwością marynarkę i spodnie.

Pomiędzy czyszczeniem chemicznym należy garnitur regularnie szczotkować i odświeżać. Niezbędna będzie szczotka z naturalnego włosia, którą delikatnie przesuwamy po materiale, zwracając szczególną uwagę na kołnierz, mankiety, klapy i kieszenie – miejsca szczególnie narażone na zabrudzenia. Uważajmy na popularne wałki z klejem do ściągania zanieczyszczeń w materiału – niektóre mogą pozostawiać nieestetyczne ślady kleju.

W tym dziale  Co podać na wykwintną kolację – 4 propozycje dań

Raz na jakiś czas warto zafundować garniturowi z wełny kąpiel parową, rozwieszając go na 30 minut w zaparowanej łazience – w ten sposób pomożemy włóknom wełny zachować elastyczność, usuniemy ewentualne zagniecenia i pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu.

Prasujemy garnitur

Jeśli musimy wyprasować garnitur, róbmy to bardzo ostrożnie, by nie spowodować wyświecenia tkaniny. Pomiędzy materiałem a żelazkiem zawsze umieszczajmy czystą, białą i wilgotną ściereczkę. Świetną alternatywą jest też żelazko parowe – urządzenie, dzięki któremu jednocześnie wygładzimy i odświeżymy tkaninę bez ryzyka jej uszkodzenia. Jeżeli często nosimy garnitury, warto zaopatrzyć się w to funkcjonalne urządzenie.