Jak dbać o rower ?

Konserwacja wydłuża żywotność różnych sprzętów. Dotyczy to również rowerów. Im lepiej zadbamy o czystość naszego jednośladu, tym dłużej nam posłuży. Czy musimy posiadać do tego jakąś tajemną wiedzę, kupić specjalne akcesoria rowerowe? Zobaczmy!

Smarować, czy nie smarować?

W raz z nastaniem rowerowego szaleństwa, szereg sklepów proponuje mam różne akcesoria rowerowe ułatwiające czyszczenie i konserwację. Jednak aby nasz rower służył jak najdłużej, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przed każdą wyprawą rowerową należy sprawdzić stan techniczny naszego roweru. Przeglądamy koła w poszukiwaniu luźnych szprych, kierownicę, czy nie ma luzów, hamulce i elementy napędowe w tym łańcuch. W końcu nie po to człowiek wybiera się na wycieczkę rowerową, aby wracać z niej na piechotę. Po każdej jeździe w trudnych warunkach, kiedy wracamy z oblepionym błotem rowerem, należy go umyć. Nie stosujemy do tego samoobsługowych myjni ciśnieniowych. Rower to nie samochód. Ciśnienie wody powoduje wypłukiwanie smarów z podzespołów napędowych oraz z łożysk kół. Dobre mycie rowery odbywa się przy pomocy wiadra i gąbki i przy pomocy zimnej wody. Następnie można użyć szereg akcesoriów rowerowych do dokładniejszego wyczyszczenia. W sklepach są dostępne odpowiednie akcesoria rowerowe. Między innymi szczotki i skrobaczki do czyszczenia kaset i wolnobiegów oraz bardzo przydatna maszynka do czyszczenia łańcucha. Jest to puszka z kilkoma szczotkami w środku idealnie dopasowanymi do rozmiarów łańcuchów. Puszkę montujemy na łańcuch wlewamy do niej płyn do czyszczenia i kręcimy korbą. Następnie usuwamy brudny płyn, wlewamy środek smarujący i znowu kręcimy korbą. Bardzo proste i przydatne urządzenie. Ważnym udogodnieniem tego urządzenia się fakt, że czyścimy łańcuch bez konieczności zdejmowania do z napędu. Do specjalistycznych akcesoriów rowerowych przydatnych podczas czyszczenia roweru są odpowiednie klucze go ściągania korby i suportu. Zazwyczaj po sezonie elementy trzymające suport i korbę są tak zapieczone i zlepione warstwą kurzu i piachu, że trzeba użyć sporej siły, aby je odkręcić. Do takiej operacji służy odpowiedni klucz, który ułatwi mam odkręcanie. Ważne jest, aby podczas czyszczenie roweru nie stosować znanego środka o działaniach smarowniczo-penetrujących. Ów preparat w swoim składzie ma około 50% roztwór etanolu lub innego alkoholu i w rzeczywistości powoduje wymywanie oryginalnych smarów stosowanych w naszym rowerze.

W tym dziale  Na co zwrócić uwagę przy wyborze hotelu na wakacje?

Dbanie o rower

A może serwis?

Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samemu wyczyścić i wyregulować nasz rower, zawsze możemy oddać go do serwisu rowerowego. Z pewnością fachowcy wyczyszczą nasz rower, nasmarują tu i ówdzie i wyregulują co należy. Z pewnością jeżeli jeszcze nie mamy to zaoszczędzimy na kupnie akcesoriów rowerowych do czyszczenia, ale przede wszystkim zaoszczędzimy sobie czas nerwy. Z pewnością odbierając rower z serwisu będziemy pod wrażeniem, że prowadzi się do łatwiej i lżej, że jest cichszy i nic nie piszcz, stuka i trze. Po takich zabiegach nie pozostaje nic innego jak schować rower, jeżeli zbliża się zima lub ruszyć w drogę wraz z otwarciem nowego sezonu rowerowego.