Paluszki to typowa i bardzo popularna przekąska, po którą chętnie sięgają zarówno najmłodsze dzieci, jak i dorośli. Warto zatem zastanowić się nad tym, co właściwie znajduje się w ich składzie i czy warto po nie sięgać?
Z czego przygotowywane są paluszki?
Paluszki są wykonywane z mąki pszennej, drożdży, słodu, w tym na przykład jęczmiennego, soli, tłuszczy roślinnych oraz wody i wodorotlenku sodu.
W jaki sposób przygotowuje się popularną przekąskę?
Aby przygotować przekąskę należy połączyć wszystkie wymienione powyżej składniki, za wyjątkiem wodorotlenku sodu. W ten sposób wyrabiane jest tradycyjne ciasto drożdżowe. Po wyrobieniu jest ono formowane na długie walce, które są zanurzane w wodorotlenku sodu oraz krojone na części o pożądanej wielkości i długości. Na dalszym etapie są one posypywane solą oraz wrzucane do pieca nagrzanego do temperatury około 400°C. Po upieczeniu przekąski są chłodzone i pakowane.
Jakie wartości odżywcze znajdują się w przekąsce?
Ta z pozoru niewinna przekąska jest dość tucząca. Oczywiście efekt w tym przypadku zależy od ilości oraz regularności spożywanych paluszków. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w 100 g produktu znajduje się około 400 kcal, a jak wiadomo typowe paczki mają wagę około 200 g. Jak łatwo policzyć zjadając zawartość paczki dostarcza się niemal 1000 dodatkowych kcal. Warto również uzmysłowić sobie, że podobna kaloryczność 100 g paluszków dotyczy pięciu płaskich łyżek orzechów, czterech jabłek czy aż dziecięciu szklanek popcornu.
Jakie związki występują w składzie paluszków?
Głównymi składnikami występującymi w paluszkach są węglowodany. W 100 g produktu jest ich aż około 80 g. Z uwagi na to, że przekąska zwykle przygotowywana jest z mąki pszennej, zawartość dobroczynnego błonnika pokarmowego jest w tym przypadku znikoma. W składzie paluszków występują również tłuszcze. Ich zawartość nie jest jednak zbyt wysoka i w 100 g produktu wynosi ona około 10 g. W paluszkach zawartość witamin oraz korzystnych dla zdrowia składników mineralnych jest znikoma. W zamian za to bogate są one w sól, która powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, a jej nadmiar przyczynia się do rozwoju osteoporozy, zmian nowotworowych żołądka, chorób nerek, w tym między innymi kamicy, a także nawagi i otyłości. Przed sięgnięciem po paluszki należy zdać sobie sprawę z tego, że w 100 g przekąski znajduje się około połowy dziennego zapotrzebowania na sól. Ich spożywanie może prowadzić do gwałtownego skoku glukozy oraz wyrzutu insuliny. Takie powtarzające się nagminnie zjawiska mogą prowadzić do rozwoju niekorzystnej dla zdrowia insulinooporności i rozwoju cukrzycy.
Na jakie inne elementy należy zwracać uwagę sięgając po przekąskę?
Zawarte w paluszkach węglany sodu mogą podrażniać ściany żołądka oraz wywoływać bóle brzucha. Podczas wyrobu paluszków zwykle stosowany jest tłuszcz niskiej jakości, a także dodawane spore ilości niekorzystnego dla zdrowia i prawidłowej masy ciała cukru.