Leki bez recepty bezpieczne dla diabetyków

Leki dla diabetyków

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która dotyka wielu osób. Cukrzycy przyjmują leki przepisane przez lekarzy prowadzących, ale sięgają też po leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe czy na przeziębienie. Muszą jednak zastanowić się, czy przyjmowanie takich specyfików nie wpłynie na poziom cukru lub czy lek nie wejdzie w interakcje ze stosowanymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Które medykamenty są bezpieczne dla diabetyków?

Co może być problemem dla diabetyków? Cukrzyca to choroba społeczna, a w Polsce choruje na nią około 1,5 mln osób. Aż 90–95 % osób z cukrzycą stanowią osoby chorujące na cukrzycę typu 2. Chorzy przyjmują preparaty doustne, a często cierpią także na choroby towarzyszące, czyli nadciśnienie, nadwagę czy otyłość. Czasami muszą sięgnąć po leki, które przynoszą ulgę podczas przeziębienia czy kataru. Które z tych specyfików są bezpieczne dla diabetyków?

Co może być groźne dla diabetyków?

Osoba chorująca na cukrzycę przede wszystkim nie powinna obciążać organizmu zbędnym cukrem. W związku z czym powinna zwracać szczególną uwagę czy dany lek nie jest słodzony sacharozą, glukozą lub syropem glukozowo-fruktozowym. Szczególnie groźne dla diabetyków są słodzone syropy czy nalewki. Cukrzycy mogą stosować leki bezcukrowe słodzone sorbitolem lub aspartamem. Należy pamiętać, że cukier jest także w osłonkach tabletek drażowanych. Osoba chorująca na cukrzyce powinna mieć świadomość możliwych powikłań cukrzycy. Zaburzenia pracy nerek (nefropatie) mogą powodować pogorszenie wydalania leków z moczem i ich kumulację w ustroju. W związku z tym, bezwzględnie należy przestrzegać dawkowania leków.

W tym dziale  Jak poradzić sobie z bólem głowy w pracy?

Które leki dostępne bez recepty są bezpieczne dla diabetyków?

Osoby chorujące na cukrzycę nie mogą stosować kwasu acetylosalicylowego (popularna Aspiryna, Polopiryna), gdyż salicylany wchodzą w interakcje z lekami należącymi do pochodnych sulfonylomocznika. Salicylany nasilają ich działanie hipoglikemizujące, czyli obniżające poziom cukru we krwi, co może grozić niedocukrzeniem krwi pacjenta, które skutkuje osłabieniem, zawrotami głowy, a nawet śpiączką hipoglikemiczną. Bezpieczne dla diabetyków są leki zawierające paracetamol lub ibuprofen oraz większość syropów przeciwkaszlowych zawierających dekstrometorfan lub ambroksol. Nie ma także przeciwwskazań do stosowania typowych leków przeciwbiegunkowych. Niegroźne dla diabetyków są leki przeciwalergiczne. Osoba chorująca na cukrzycę na katar powinna stosować preparaty o działaniu miejscowym, ale nie wolno ich stosować dłużej niż 5 dni. W przypadku bólu gardła trzeba wybierać bezcukrowe wersje popularnych leków przeciwbólowych.
W walce z cukrzycą niezbędna jest odpowiednie dieta, która ma na celu zmniejszenie wahania glikemii (cukru we krwi). Należy pamiętać także, by wybierać te produkty, także leki, które są całkowicie bezpieczne dla diabetyków.