Na czym polega niestabilność kręgosłupa?

Jak wiadomo czynności takie jak podnoszenie, noszenie, bieganie i siedzenie mogą wpływać na nasze ciało. Kręgosłup jest bardzo ważny, więc warto wiedzieć jak o niego dbać.

Co to jest niestabilność kręgosłupa?

Kręgosłup młodego człowieka jest stabilny i elastyczny, jednakże wraz z wiekiem pojawiają się wszelkiego rodzaju osłabienia, które mogą wywołać pogorszenie lub uszkodzenie niektórych części kręgosłupa. Problemy te są związane z kośćmi, dyskiem, ścięgnami czy też stawami. Jak wiadomo, więzadła oraz ścięgna mogą z czasem stracić swoją elastyczność. Może to być powodem tego, że kręgi przestają utrzymywać się w pozycji. Tożsama sytuacja może mieć miejsce, wtedy gdy krążki międzykręgowe tracą napięcie i wysokość, może to być również osłabienie mięśni. Najgorszym przypadkiem niestabilności są wiry ślizgowe, które mogą być przyczyną powstania niestabilności kręgosłupa oraz innych zaburzeń. Niestety choroby związane z kręgosłupem mogą dotknąć każdego. Według oficjalnej nomenklatury Światowej Organizacji Zdrowia, problemy z kręgosłupem to choroby cywilizacyjne. Co ważne, leczenie chorób kręgosłupa obciąża krajowe systemy opieki zdrowotnej, o czym mogli przekonać się pracownicy ministerstwa zdrowia w Niemczech, którzy przedstawiali dane dotyczące tego zjawiska. Przewlekły ból pleców leczony jest co roku za kwotę ponad dwudziestu miliardów euro rocznie. Jest to potężna suma, która mogłaby być przeznaczona na inne wydatki.

W tym dziale  Jaką maseczkę do twarzy wybrać?

Jakie są przyczyny niestabilności kręgosłupa?

Co ważne, większość kosztów związana z tą chorobą nie wynika z samego leczenia, lecz wynika z tego, że wiele osób zwalnia się z pracy, ponieważ nie może jej wykonać z powodu przewlekłego bólu. Według danych, około piętnastu procent wszystkich zwolnień z pracy wynika z tego, że pracownicy mają problem z plecami. Przerażające są również dane, które dotyczą powodów przyznawania rent. Jedna piąta wszystkich rent wynika z tego, że obywatele mieli problem z kręgosłupem. Warto nadmienić, że niestabilność kręgosłupa jest wynikiem wielu nieprawidłowości. Nawet we wczesnym zdiagnozowaniu, niemożliwe jest wykrycie przyczyny pojawienia się bólu. Niestety to właśnie zbyt duże obciążenie pracą czy innymi zadaniami dnia codziennego, wpływa na stan pleców. Oczywiście, z wiekiem kręgosłup staje się bardziej podatny na urazy. Jest to swego rodzaju reakcja łańcuchowa, która zawsze jest główną przyczyną powstania urazów lub problemów z kręgosłupem. Osoby, które chcą jak najdłużej żyć w zdrowiu i spokoju, powinny przede wszystkim zadbać o to, aby kontrolować stan swojego kręgosłupa. Oczywiście wiąże się to z wizytami w przychodni, lecz jest to najlepszy sposób na dowiedzenie się, czy aby na pewno nie dochodzi do żadnych nieprawidłowości. Wzmocnieniem mogą okazać się również ćwiczenia na kręgosłup, które można robić samemu lub pod okiem trenera personalnego. Warto dbać o zdrowie aparatu ruchu, ponieważ na nogach spędzamy większość swojego życia.

W tym dziale  Wygoda pracy zdalnej dzięki podnóżkom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *