Na jakie dolegliwości pomagają soki owocowe?

Composite image of woman holding a glass of orange juice

Wszystkie świeżo wyciskane soki są dla organizmu dawką witamin, makro i mikroelementów. Ich wpływ na odpowiednie funkcjonowanie człowieka jest niemal bezcenny. Warto jednak wiedzieć, jak dobierać odpowiednie składniki soków według własnych potrzeb, bowiem odpowiednio dobrana mieszanka może załagodzić objawy lub zniwelować niektóre dolegliwości.

Jak pokonać zmęczenie pijąc świeżo wyciskane soki?

Uznaje się, że wyciskane soki są naturalnym zastrzykiem energii i zaleca się ich spożywanie szczególnie na czczo, przed zjedzeniem jakiegokolwiek posiłku, czy wypiciu innego napoju. Wynika to z ich właściwości, bowiem owoce posiadają duże ilości cukru – fruktozy. Odpowiednie jej dozowanie może okazać się bardzo dobrym orężem w walce ze zmęczeniem, brakiem koncentracji i ogólnym rozdrażnieniem.

Dlatego zamiast sięgać po kolejny kubek kawy, warto jest wykonać pyszny sok, który będzie się składał z takich owoców jak np. buraki, które zawierają tryptofan. Działa on relaksująco na umysł, a w połączeniu z magnezem i litem odpowiedzialne są za produkcję serotoniny – hormonu szczęścia.

Warto sięgać również po cytrusy (cytrynę, pomarańcz, ananas), które zawierają bardzo duże ilości witaminy C, wspomagającą prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, co znacznie wpływa na redukcję uczucia zmęczenia i znużenia. Już 200 ml takiego soku jest w stanie zaspokoić 70% dziennego zapotrzebowania na nią. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w kontekście tego, iż ludzki organizm nie jest zdolny do gromadzenia tej witaminy.

W tym dziale  Wygoda pracy zdalnej dzięki podnóżkom

Czy sok owocowy może zwalczyć ból głowy?

Powodów bólu głowy jest bardzo dużo. Sięgając po tradycyjne środki przeciwbólowe nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednich dla swojego organizmu substancji. Z tego względu zamiast sięgać po chemię, warto jest wykonać prosty sok z cytryny. Wystarczy wyciśnięcie jednego owocu, niekiedy można nawet zetrzeć z niego skórkę i przyjąć ją w formie pół-musu. By nie pojawił się nawrót bólu głowy, dobrze jest wypić jeszcze jeden taki sok, po upływie kilku godzin.

Jak najskuteczniej pozbyć się kaca?

Orange Smoothie Ingwer Karotte

Zabawa w połączeniu z alkoholem dla wielu z nas często kończy się źle, w postaci zatrucia alkoholowego, potocznie nazywanego kacem. Chociaż w aptekach jest coraz więcej środków, które mają załagodzić jego nieprzyjemne objawy, najlepiej jest dostarczyć organizmowi porządnej dawki witamin, przy jednoczesnym nawodnieniu go.

Soki z owoców wpływają na trawienie, dlatego pozostałości alkoholu szybciej zostaną usunięte z organizmu. Dodatkowo świeżo wyciskane soki pozwolą na pozbycie się nieprzyjemnego uczucia w ustach i dostarczą optymalną dawkę elektrolitów.

Niemal każdy sok może się okazać skuteczny w walce z kacem, jednak najlepsze okażą się (znowu!) cytrusy. Warto jednak pamiętać, że mogą one zakwasić żołądek, co nie jest wskazane, gdy jest on podrażniony. Można temu zapobiec, dodając do soku odrobinę imbiru.

W tym dziale  Jak poradzić sobie z bólem głowy w pracy?

Jak pokonać zaparcia sokami?

Soki z owoców wspomagają usunięcie niepożądanych substancji i toksyn z organizmu.  Wspomagają prawidłową pracę jelit, usuwając złogi, które często są odpowiedzialne za zaparcia. Regularne spożywanie soków, zwłaszcza na czczo, może przyczynić się do zaniechania występowania tych uciążliwych dolegliwości.

Soki z owoców wpływają korzystanie na funkcjonowanie całego organizmu. Warto zatem pić je regularnie, niezależnie od problemów zdrowotnych czy nawet gdy nie maja one miejsca, w celach prewencyjnych.