Ostropest plamisty – charakterystyka, właściwości lecznicze, działanie

Popularna roślina zwana powszechnie ostem, rosnąca głównie na terenach uprawnych uważana jest za chwast. Łatwo ją jednak pomylić z ostropestem plamistym, który ma szereg właściwości leczniczych, o których wiedzą tylko nieliczni. Kto powinien go stosować, na jakie dolegliwości pomaga i jakie ma działanie?

Co to jest? – charakterystyka

Ostropest plamisty to lecznicza roślina należąca do rodziny astrowatych. Jej grube łodygi rozgałęziają się ku górze, liście zakończone są ostrymi brzegami, kwiaty mają kolor fioletowy. Jeśli chodzi o właściwości lecznicze, to owoce stanowią najważniejszą część tej rośliny. To z nich bowiem wytwarza się wszelkiego rodzaju preparaty. Używa się go w formie nasion, w postaci zmielonej lub olejku, dostępne są także tabletki i kapsułki. Ostropest występuje na całym świecie, najczęściej można go znaleźć na terenach Europy Południowej, w Afryce Północnej i Azji Środkowej.

Właściwości lecznicze ostropestu  plamistego

W nasionach ostropestu plamistego znajdują się składniki, które wykazują niezwykle pomocne właściwości. Sylimaryna działa przeciwzapalnie, odtruwająco i żółciopędnie. Kwasy organiczne zawarte w roślinie wspomagają trawienie, sterole roślinne redukują poziom cholesterolu w organizmie, a kwas linolowy przyspiesza przemianę materii. Ostropest wykazuje właściwości regeneracyjne, oczyszczające i regulujące pracę narządów.

Działanie – zastosowanie

Ta roślina dziko rosnąca, dzięki zawartym w niej składnikom może być stosowana w wielu dolegliwościach. Działanie ostropestu plamistego okazuje się być szczególnie pomocne przy wszelkich chorobach wątroby. Ułatwia on bowiem proces regeneracji tego organu, działa odtruwająco – usuwa z organizmu wszelkie toksyny. Zawarta w roślinie sylimaryna obniża poziom cholesterolu, reguluje także produkcję żółci, dzięki czemu zmniejsza ryzyko pojawienia się kamicy żółciowej. Ostropest plamisty działa dobroczynnie także przy wszelkich stanach zapalnych skóry, stosuje się go profilaktycznie – zabezpiecza tkanki przed powstawaniem nowotworu. Poprawia także pracę układu krwionośnego, reguluje poziom glukozy we krwi, może być więc z powodzeniem stosowany przez cukrzyków. Ostropest poprawia także pamięć i koncentrację oraz wspomaga pracę jelit. Znalazł on zastosowanie nie tylko w ziołolecznictwie, ale również używany jest w celach pielęgnacyjnych. Roślina ta bowiem wchodzi w skład wielu kosmetyków do włosów i ciała, ponieważ działa przeciwstarzeniowo oraz pomaga w leczeniu łuszczycy i trądziku. Dodatkową zaletą jest niska cena preparatów zawierających ostropest plamisty oraz ich ogólna dostępność.

W tym dziale  Czy soczewki kontaktowe są wygodniejsze od okularów?

Przeciwwskazania

Preparatów zawierających ostropest plamisty nie powinny używać osoby uczulone na jakikolwiek ze składników, ponieważ mogą wystąpić u nich niechciane reakcje alergiczne. Nie zaleca się stosowania go przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią oraz osoby zażywające tabletki antykoncepcyjne