Zdrowe koktajle czyli pijmy soki bez cukru

frullato di banane

Najnowsza piramida żywieniowa czyli ustalenia naukowców dotyczące zdrowego sposobu odżywiania, za najcenniejsze dla naszego organizmu uznaje warzywa i owoce. Każdy posiłek powinien składać się w połowie z tych produktów. Czy to oznacza, że musimy zjadać kilogramy surówek i warzyw gotowanych na parze?

Koktajl = garść tabletek

Najprostszym sposobem na pyszny i pełnowartościowy posiłek jest przyrządzenie koktajlu. Wbrew pozorom zrobienie drugiego śniadania czy podwieczorku w takiej postaci wcale nie trwa długo. Potrzeba nam blendera lub miksera  i sokowirówki no i oczywiście zapasu warzyw i owoców. W przeciwieństwie do już przyrządzonego życiodajnego napoju, który można przechowywać najwyżej dobę, produkty wystarczy kupować  1-2 razy w tygodniu. Dobrze jest mieć w zapasie kefir, jeśli go lubimy albo gęsty jogurt i niegazowana wodę, ale dodatek przetworów  mlecznych nie jest konieczny. Kapitalnym dodatkiem do koktajli są świeże zioła i kiełki. Dodatkiem mogą być błyskawiczne płatki owsiane albo łuskane orzechy. Ważne jest, aby koktajl nam smakował. Nie ma sensu zmuszanie się do jedzenia. Są nawet zwolennicy teorii, że jedzenie lub picie czegoś, co nam nie smakuje, źle pachnie albo odrzuca widokiem nie spełni swojego zadania, bo mózg będzie wysyłał do narządów sprzeczne komunikaty. Można w to wierzyć lub nie, ale faktem pozostaje, że jedzenie to przyjemność i taką powinno pozostać. W dobrze skomponowanym, smacznym koktajlu dostarczymy sobie wszystko co niezbędne, by wspomóc przemianę materii , wzmocnić skórę, włosy, paznokcie, wesprzeć odporność, układ nerwowy, pracę serca i oczyścić się z zalegających toksyn. To naprawdę lepsze i skuteczniejsze niż codzienna garść tabletkowych suplementów.

W tym dziale  5 pomysłów na pyszne kanapki do pracy

Wyciskamy, ścieramy, miksujemy

Smoothies.

Jeśli wieczorem przygotujesz sobie składniki koktajlu i przechowasz je w lodówce, to rano w 10 minut (w  15 z umyciem sprzętu) przygotujesz sobie pyszne śniadanie. Możesz też zrobić koktajl i w kubku termicznym zabrać go do pracy. Jeśli miksturę chcesz wypić, a nie zjeść przy pomocy łyżeczki, użyj soku z jabłek, marchwi, kefiru lub wody niegazowanej i połącz któryś z tych produktów ze zblendowanymi owocami lub warzywami. Koktajle powinny być jednak gęste, bo ważne jest, by w skład nietypowego posiłku wchodził także miąższ z owoców lub warzyw. Miąższ taki zawiera cenny błonnik i pektyny, a pod skórką większości produktów roślinnych znajduje się najwięcej witamin i minerałów.

Internet jest pełen przepisów i pomysłów na łączenie warzyw i owoców. Jeśli zależy ci na estetycznym wyglądzie śniadanka czy podwieczorku połącz z sobą warzywa i owoce o tej samej lub zbliżonej barwie. Zmiksowanie truskawek czy pomidorów ze szpinakiem lub brokułami w równych proporcjach da, choć smaczny, to napój o nieszczególnie urodziwym kolorze. Podobnie mieszanie jagód czy jeżyn z selerem naciowym lub kiwi doprowadzi do powstania bardzo zdrowej mikstury o nieprzewidywalnym kolorze.