Powszechną metodą utrwalania żywności jest zamrażanie. Można śmiało powiedzieć, że ciągle wzrasta sklepowy asortyment mrożonych warzyw oraz owoców. Dzięki temu ludzie mają łatwy dostęp do żywności, która jest bogata w składniki odżywcze. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego mrożone warzywa zachowują swoje wartości odżywcze. Niektóre osoby jednak wciąż nie są świadome, jakie korzyści oferuje mrożona żywność.
Zalety mrożonych warzyw
Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że zamrażanie znacząco opóźnia psucie produktów spożywczych. Jest to efekt zmniejszenia aktywności enzymów, które biorą udział w procesach prowadzących do zepsucia. Trzeba też wspomnieć, że zamrażanie zapobiega namnażaniu się mikroorganizmów. W produktach zawarta jest woda, która zamarzając tworzy małe kryształki. Dzięki temu nie jest podatna na bakterie, które wymagają jej do procesów metabolicznych. Nie zmienia to jednak faktu, że zdecydowana większość mikroorganizmów jest w stanie przeżyć zamrażanie. Zamrożenie produktów skutkuje tym, że bakterie w nich obecne przechodzą w stan uśpienia. Należy pamiętać, że po rozmrożeniu drobnoustroje mogą ponownie stać się aktywne. Potrzebują jednak odpowiednich warunków, żeby mogły się namnażać i prowadzić do chorób. Muszą zostać spełnione pewne warunki, żeby pasożyty mogły być zniszczone na skutek zamrażania. Warto podkreślić, że wszystkie pasożyty niszczy również dokładne gotowanie. Z roku na rok spożycie świeżych owoców oraz warzyw wzrasta. Z reguły żywność mrożona wolniej traci składniki odżywcze niż świeże warzywa. Ostateczna zawartość witamin i składników zależy w dużej mierze od sposobu przechowywania oraz obróbki termicznej. Zamrażanie może tylko nieznacznie wpłynąć na wartość odżywczą spożywczych produktów.
Wybór mrożonych warzyw
Wybór mrożonych warzyw jest ogromny, więc każdy bez większego problemu powinien znaleźć coś dla siebie. Trzeba wspomnieć, że niektóre warzywa należy blanszować przed zamrożeniem. Chodzi tu przede wszystkim o fasolkę szparagową, marchew, kalafior i brokuły. Najpierw trzeba je zanurzyć w gorącej wodzie na kilka minut, a później przepłukać wodą lodowatą. Blokuje to enzymy oraz drożdże, które mogą przyczynić się do psucia produktów w zamrażarce. Ten proces skutkuje stratami witaminy C na poziomie 20-25%. Wystarczy jednak zamrozić warzywa od razu po ich zerwaniu, żeby zachować naprawdę wysoką wartość odżywczą. Można ją nawet porównać do świeżych odpowiedników. Kilka dni zajmuje cały proces, któremu zostają poddane warzywa przed dostarczeniem do sklepu. Podczas tego procesu też dochodzi do strat witaminy C na poziomie kilkunastu procent dziennie. Do strat za to nie dochodzi w rybach oraz produktach mięsnych. Warto mieć na uwadze, że warzywa w 80% składają się z wody. Po zbiorze jej stopniowo ubywa i wiąże się to z utratą jakości. Na skutek działania bakterii i rozkładu niektórych enzymów dodatkowo zaczynają zachodzić procesy gnilne. Skutkuje to utratą cennych wartości odżywczych.