Czy soczewki kontaktowe są wygodniejsze od okularów?

soczewki kontaktowe

Szacuje się, że prawie połowa Polaków ma wadę wzroku. Na korekcyjne soczewki kontaktowe zdecydowało się już około miliona i wszystko na to wskazuje, że ta liczba będzie rosła. Czy to moda na soczewki kontaktowe czy może są one lepsze do okularów?

Zdrowe oko

Niedawno przeprowadzone sondaże wykazały, że 46 % uczniów szkół średnich ma wadę wzroku. Młodzi ludzie najczęściej są krótkowidzami. Zanim nastolatki ruszą w swoje dorosłe życie dorobią się jeszcze tzw. suchego oka czyli zbyt małej produkcji łez. Zarówno krótkowzroczność, jak i suche oko są wynikiem zbyt długiego przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych, niedotlenionych oraz wielogodzinnego patrzenia z bliska. Z kolei starsi coraz częściej doświadczają jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy, które to choroby są wynikiem schorzeń metabolicznych i kłopotów z krążeniem. To, że znane są przyczyny niedomagań wzroku i większość z nich można leczyć, wcale nie znaczy, że choroby oczu można lekceważyć. Każdy powinien raz w roku pójść do okulisty, by ewentualne wady wychwycić jak najwcześniej. Jeśli lekarz uzna konieczność korekcji wzroku soczewkami optycznymi zapewne zada pytanie czy wolimy tradycyjne okulary czy może soczewki kontaktowe.soczewki kontaktowe

Decyzja

Jeśli nosiliśmy już okulary, mamy doświadczenia z nimi związane. Wiemy, że wcale niełatwo dobrać odpowiednie, twarzowe oprawki, które do tego nie będą uciskały nasady nosa ani uszkadzały naskórka za uszami. Wiemy również, że okularnicy są narażeni na kłopotliwe zaparowywanie szkieł po wejściu z zimna do ciepłego pomieszczenia. W czasie deszczu, już po kilku minutach, na szkłach okularowych pojawiające się krople wody uniemożliwiają normalne widzenie. Z uciążliwości noszenia okularów świetnie zdają sobie sprawę osoby uprawiające sport, bo mają kłopot z założeniem gogli narciarskich czy kasku motocyklowego. Mało komfortowe jest wspinanie się po ściankach, gdy na nosie są okulary. Wielbiciele siłowni, aerobiku czy jogi także doświadczają utrudnień związanych z noszeniem okularów. Dla tych wszystkich osób idealnym rozwiązaniem mogą okazać się korekcyjne szkła kontaktowe. Sporo ludzi, którzy muszą wspomagać wzrok, korzysta z soczewek doraźnie, w czasie uprawiania sportu bądź w pracy, a pozostały czas używają zwykłych okularów. Soczewki kontaktowe chwalą sobie panie, które uważają, że okulary nie dodają im urody i w sytuacjach towarzyskich czy imprezowych zakładają szkła kontaktowe. Nierzadko przy okazji zmieniają swój wygląd, używając soczewek zmieniających kolor tęczówki.

W tym dziale  Jakie ręczniki papierowe wybrać do biura?

Na pytanie czy wygodniejsze są tradycyjne okulary czy soczewki kontaktowe każdy musi odpowiedzieć sobie sam, bo tryb życia, przyzwyczajenia, rodzaj pracy i sposób wypoczywania mają największe znaczenie przy dokonywaniu wyboru.