Oliwa jako dodatek do sałatek – sprawdź, którą wybrać!

Dobrej jakości oliwa to prawdziwa skarbnica smaku i wartości odżywczych zawartych w każdej kropli. Znajdziemy dla niej różne zastosowania, w kuchni i nie tylko, tutaj jednak skupimy się na tym, dlaczego warto dodawać oliwę do sałatek i czym kierować się przy jej wyborze.

Jakie właściwości posiada oliwa z oliwek?

Oliwa, inaczej nazywana też olejem oliwkowym, jest płynnym surowcem pozyskiwanym, jak nietrudno się domyślić,z oliwek. Charakteryzuje się mętną, żółtozłocistą lub żółtozieloną barwą, posiada też swój charakterystyczny smak i zapach.
Używana jest do smażenia potraw – jednak jej temperatura dymienia wynosi około 210 stopni Celsjusza, dlatego poleca się jej użytkowanie w niższych temperaturach, jako baza do zimnych sosów czy dodatek do wypieków. Posiada liczne walory odżywcze: zawiera na przykład kwas oleinowy, zaliczany do zdrowych kwasów jednonienasyconych, a także skwalen i hydroxytyrosol, których obecność w diecie przyczynia się do dobrej kondycji całego organizmu.

Na co zwracać uwagę wybierając oliwę?

Do wyboru mamy oliwę z oliwek w trzech głównych gatunkach:
– naturalną, opisywaną też jako extra vergin, która pozyskiwana jest z pierwszego tłoczenia oliwek na zimno, posiada ona największe zasoby cennych składników odżywczych oraz najbardziej wysublimowany smak;
– oliwę rafinowaną, czyli oczyszczoną, w dalszym ciągu zdrową, ale posiadającą już niższe walory zdrowotne i smakowe;
– oliwę zwykłą, która pozyskiwana jest z dalszych tłoczeń.
Dlatego kupując oliwę należy zawsze dokładnie czytać skład na butelce: powinniśmy wybierać tę z pierwszego tłoczenia, bez sztucznych dodatków i konserwantów. Ponadto, zwracajmy również uwagę na to, by była ona umieszczona w ciemnej butelce, chroniącej płyn przed szkodliwym dla niego światłem.

W tym dziale  Jakie są najlepsze sposoby na utrzymanie świeżości produktów spożywczych?

Dlaczego warto dodawać oliwę do warzyw?

Dobry tłuszcz roślinny to dodatek konieczny do każdej sałatki, surówki czy gotowanych warzyw. Podbija on nie tylko smak i kaloryczność takiego dania, ale pełni również inną, bardzo ważną funkcję: sprawia, że cenne witaminy i mikroelementy są łatwiej przyswajane przez nasz organizm.
Wyniki badań naukowych jasno wskazują na to, że tłuszcze, w tym również smaczna i z innych względów zdrowa oliwa (https://e-spar.com.pl/kategoria/oliwy/254) z oliwek, wspomagają przyswajanie takich składników odżywczych jak witaminy K, A, E, prowitamina A, a także likopenu i luteiny. Źródłem wszystkich tych składników są właśnie warzywa, które tak chętnie spożywamy w różnego rodzaju surówkach i sałatkach.

Jaka oliwa najlepiej sprawdzi się w sałatce?

Mówi się, że już dwie łyżki dobrej oliwy znacznie zwiększają przyswajanie wymienionych powyżej składników. A więc jaki rodzaj oliwy najlepiej sprawdzi się w sałatce?
Nie ma wątpliwości co do tego, że powinniśmy wybierać dobrej jakości oliwę z pierwszego tłoczenia. Co jednak zrobić jeśli nie jesteśmy do końca przekonani do jej charakterystyczne zapachu i smaku, ale nie chcemy rezygnować z tego cennego źródła zdrowia? Wtedy z pomocą mogą przyjść nam gotowe oliwy smakowe (wybierajmy oczywiście tylko te z naturalnych składników), które otrzymuje się dzięki dodatkowi prawdziwych ziół, czosnku, papryki czy suszonych pomidorów.

W tym dziale  Zakupy przez internet stają się coraz popularniejsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *