Sposoby na odświeżenie mieszkania

 

Nie każdego z nas stać na to, aby co roku przeprowadzać gruntowny remont całego mieszkania. Nie wszystkich stać również na ekipę fachowców, którzy zajmą się wszystkim od a do z. Jednak czy to ma oznaczać, że po wykonanym remoncie, na długie lata mamy zapomnieć o zmianach w mieszkaniu? Absolutnie nie. Odświeżyć mieszkanie można samemu – wystarczy dobrać nowe kolory farb.

 

Zalety samodzielnego odświeżania mieszkania

Z pewnością podstawową zaletą jest to, że jest to opcja mniej kosztowna. O wiele taniej wyjdzie bowiem samodzielnie wybrać kolory farb i nałożyć je na ściany niż wynajmować do tego specjalnych pracowników. Zaletą jest również to, że po mieszkaniu czy domu nie kręcą się różne obce osoby, a domownicy mogą nieskrępowani zajmować się malowaniem w wolnym czasie. Aby jednak nie żałować swojej decyzji trzeba się do odświeżania mieszkania przygotować – wiedzieć, jak zabrać się do malowania, aby po jego zakończeniu efekt był powalający i aby sam proces nie trwał zbyt długo.

Gdzie dobrać kolory farb?

Obecnie producenci farb prezentują naprawdę szeroką gamę kolorystyczną. Nie ma w zasadzie koloru, którego nie można położyć na ściany. Jeśli nawet nie ma takiego zestawienia w gotowej formie, to w każdym supermarkecie budowlanym, czy sklepie z farbami, są specjalne mieszalniki. Co kryje się pod tym hasłem? Otóż możliwość połączenia dowolnie wybranych kolorów farb, aby stworzyć jedyny w swoim rodzaju, unikalny odcień.

Jak zabrać się do malowania?

Kiedy kolory farb już wybrane, można przystępować do malowania. Najpierw oczywiście konieczne jest przygotowanie pomieszczeń do odświeżania. Musimy z nich w miarę możliwości usunąć wszystkie przedmioty, jak również folią malarską okryć okna, drzwi, podłogi – dzięki takim zabiegom, po zakończonym malowaniu nie trzeba będzie walczyć z usuwaniem zaschniętej farby. Ważnym elementem przygotowań jest również oczyszczenie ścian i sufitów – z resztek tapet, wyrównanie nierówności. Kiedy wszystko już jest przygotowane, można rozpocząć malowanie. Pamiętajmy, że nie nakłada się farby od razu na ścianę – trzeba ją najpierw zagruntować, czyli położyć specjalną farbę gruntującą. Kiedy wyschnie, można przystąpić do malowania.

W tym dziale  Wygoda pracy zdalnej dzięki podnóżkom

 

Od czego zacząć nakładanie farby?

Zawsze zaczynamy od sufitów. Kiedy te zostaną już dwukrotnie pomalowane – aby mieć pewność, że wybrane przez nas kolory farb pokryją dokładnie dawny kolor, można przejść do malowania ścian. Zaczynając malowanie ścian trzeba pamiętać, aby rozpocząć od narożników i miejsc ogólnie trudniej dostępnych. Warto do malowania wyposażyć się w specjalny wałek, za pomocą którego nakłada się farbę. Przed malowaniem można również na niewielkim skrawku ściany sprawdzić, czy wybrane przez nas kolory farb na ścianie prezentują się równie doskonale co na pudełku czy w mieszalniku. Po zakończeniu malowania warto przewietrzyć pokój i zaczekać, aż opary farby wywietrzeją. Dopiero wtedy najlepiej go z powrotem umeblować i zacząć użytkować.